اتانول صنعتی (الکل صنعتی)  از واکنش افزایشی و کاتالیزوری آب با اتیلن تولید می شود که از نظر اقتصادی‌ مقرون به صرفه تر از تولید آن با مخمر است. اتانول صنعتی برای مصرف انسان نامناسب است زیرا معمولا در فرایند تولید  آن مقادیر کمی متانول و مواد سمی دیگر به آن اضافه می ‌شود که می تواند سلامت افراد را به خطر بیاندازد. امروزه برای تولید تجاری­‌ اتانول صنعتی از تخمیر مواد آلی زائد مانند خرده چوب و خاک­‌ اره نیز استفاده می شود.

اتانول یک ترکیب بسیار پرکاربرد است که به دلیل نقطه ذوب پائین در صنعت ضد یخ‌ سازی استفاده می‌شود. این الکل حلال بسیار خوبی است و در عطرسازی ، رنگسازی و تولید محلول ضدعفونی کننده %۸۵ – ۷۰ کاربرد دارد. اتانول همچنین در صنایع نوشیدنی های الکلی بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

اتانول مورد استفاده در نوشابه‌های الکلی با فرایند تخمیر از  گلوکز و  قندهای دیگر توسط برخی مخمرها در غیاب اکسیژن تولید می ‌شود و در پایان فرایند غلظت اتانول را با تقطیر افزایش می دهند. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد.

قیمت خرید و فروش اتانول صنعتی

صنعت اتانول در زمینه اقتصادی کشورها و استراتژی های امنیت انرژی آنها نقش مهمی دارد. سهم این مشارکت در بازار جهانی بیش از ۵۵ میلیارد دلار است. علاوه بر صنعت نسل اول سوخت های زیستی مبتنی بر غلات ، چغندر و نیشکر (اتانول و بیودیزل) ، در حال حاضر در سراسر دنیا سرمایه گذاری هایی برای تولید سوخت های زیستی نسل دوم (به عنوان مثال اتانول سلولزی) و مواد شیمیایی بیوشیمیایی (به عنوان مثال ، فارنسن ، پروپندیول) در حال انجام است.

بر اساس گزارش های بازار ، مطالعات دانشگاهی و اطلاعات عمومی انجمن ها و شرکت های صنعتی ، این کار تجارت پویای اتانول سلولزی را به عنوان یک گزینه مناسب برای افزایش تولید جهانی اتانول نشان می دهد. به دلیل کاربرد گسترده قیمت خرید و فروش اتانول صنعتی تقریبا بالاست و بازار خرید و فروش پر رونقی در سراسر دنیا دارد.

الکل اتانول صنعتی چیست ؟

اتانول صنعتی الکل اتیلیک تقطیر شده (C2H5OH) است که به طور معمول دارای خلوص بالا است و برای مقاصدی به غیر از تولید نوشیدنی فروخته می شود. این ماده معمولاً به شکل الکل اتیلیک خالص ، الکل کاملاً دناتوره شده ، الکل مخصوص دناتوره شده و مخلوط های حلال اختصاصی فروخته می شود.

از الكل اتیلیک خالص به دلیل خاصیت ضدعفونی كننده ، تمیز كننده و حلال در آزمایشگاه ها و صنایع استفاده می شود. بسیاری از داروها ، محصولات غذایی ، طعم دهنده ها و مواد آرایشی بدون آن تولید نمی شوند. این الکل برای پردازش واکسن ها ، نوشیدنی ها ، شربت ، تنتور ، مواد مغذی و ضد عفونی کننده ها و همچنین در ساخت داروها یی مانند کلروفرم ، آتابرین و باربیتورات ها بسیار حیاتی است.

مراقبت باشید: از الکل صنعتی (زرد رنگ) برای ضدعفونی استفاده نکنید

الکل‌هایی که در بازار وجود دارند، به دو دسته کلی اتانول (الکل سفید) و متانول (الکل صنعتی زرد رنگ) تقسیم می‌شوند. البته انواع دیگری هم از الکل وجود دارد که موضوع صحبت ما نیستند.

با وجود اینکه به هر دو الکل می‌گویند، اما این دو تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند. به طور خلاصه از متانول برای ضدعفونی کردن استفاده نکنید.

چرا استفاده از متانول (الکل صنعتی) خطرناک است:

۱- متانول سمی است و از طریق پوست هم جذب می‌شود. بنابراین تماس پوستی با متانول می‌تواند سبب عوارض جبران ناپذیر (مانند کوری) و حتی مرگ بشود. ضمنا متانول استفاده شده در روی سطوح، تبخیر می‌شود و تنفس بخار متانول نیز مسموم کننده است.

۲- قدرت ضدعفونی کنندگی متانول (الکل صنعتی) نسبت به اتانول کمتر است. بنابراین استفاده از آن فایده زیادی نخواهد داشت.

لطفا توجه کنید که متاسفانه برخی افراد سودجو با اضافه کردن وایتکس به متانول، رنگ آن را سفید می‌کنند و آن را به جای اتانول می‌فروشند. این موضوع بسیار خطرناک است . لطفا اتانول را از فروشنده‌های معتبر تهیه کنید یا از دیگر مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.